Novinky

Vzpomínky na Prahu – XV. Majstrovstva ČR

V dňoch 5.4. – 7.4. sa konali v Prahe (Reštaurácia Bulldog’s) okrúhle 15. Majstrovstvá Českej Republiky v stolnom futbale na 20-tich stoloch značky Rosengart.

Po tom, čo stôl Rosengart stratil status rozpoznaného ITSF stola, záujem zahraničných hráčov o turnaje na tomto stole pochopiteľne opadol. Pre porovnanie: bol som na MČR v roku 2007, ktoré sa konali v Kladne (neďaleko od Prahy), tam to bol ešte ITSF turnaj a do turnaja jednotlivcov sa vtedy zahlásilo 99 hráčov. Na MČR 2013 si jednotky prišlo zahrať 50 hráčov. Nechajme ale minulosť minulosťou a poďme si zrekapitulovať, čo sa prihodilo na MČR v roku 2013.

Piatok – 5. apríl 2013

V piatok sa odohrávali technické disciplíny – penalty, vojna brankárov a 2 ball. V penaltách zo slovenských hráčov zamútil vodu akurát na SK foos scéne obávaný sniper Martin Jalakša, ktorý si vysnakeoval pekné tretie miesto. Vyhral všetkým známy Martin Douša a druhé miesto bolo prekvapením určite aj pre samotného Jindřicha Paříka, ktorého ja osobne som nepoznal ani z počutia, natož osobne.

Vojnu brankárov vyhral Petr Plasgura so svojím pinshotom, kde naňho nestačil slováčisko Luan Dinh-Dang z Bardejova až v druhom opakovanom finálovom zápase, kde Luan išiel z ľavej strany. Škoda, lebo Luanove bangere zo zadu robili každému problémy, ale Petr sa zmenou postavenia v bráne dokázal adaptovať a eliminovať Luanove gólové strely. Druhé miesto vo vojne brankárov je pre Luana spokojnosť. Zhodne 5. miesto v tejto disciplíne obsadil aj Denis Liček a Ivan Dupej, čiže ak to zoberieme že v prvej šestke malo Slovensko (Bardejov) 3 miesta, tak môžeme byť spokojní.

V disciplíne 2 ball slováci na bedni zastúpenie nemali, všetko zobrali češi: prvé miesto Láďa Křepela / Pepa Eger, 2. miesto Kreisler / Křivda a tretí boli Brabenec / Kovařík. Po rozohrievacom piatku sme už všetci čakali netrpezlivo na sobotu a na hlavnú disciplínu – Open Doubles – otvorené dvojice.

Sobota – 6. apríl 2013

Sobota ráno v Bulldogsu privítala 60 dvojíc, ktoré sa mali pobiť o titul Majstra ČR pre rok 2013. Češi mali svoje želiezka v ohni v podobe párov ako Brabenec / Kovařík, Eger / Douša, Křepela / Stehlík .. Slováci prišli miešať kartami s dvojicami ako Liček / Dinh Dang, Horčiak / Dupej, Jalakša / Šamaj.. Na turnaj prišlo aj zopár Rakúskych hráčov, ale rozhodne nie ich špička. Jediná špička z Rakúska bola hviezdna ženská hráčka Verena Rohrer, ktorá to v sobotu dala v ženských jednotlivcoch, keď vo finále mala za súperku českú hviezdu Šárku Holomouckú. V neďeľu jej ale Šárka oplatila prehru zo soboty a spolu s Andy Maratovou vyhrali proti Verene a jej spoluhráčke Sabine Toch finále.

denis_luan_mcr2013

Poďme naspäť k dvojiciam. Hneď prvé kolo znamenalo stop na pravej strane pre jednu SK dvojicu – stretli sa Liček / Dinh Dang proti Šamaj / Jalakša. Po rozpačitom prvom legu, kde Paľo Šamaj zo zadu troma gólmi výrazne pomohol k získaniu tohto legu pre svoj tím, už v ďalších legoch dominovala dravosť a skúsenosť Denisa Ličeka na útoku a strede, podporovaný veľmi dobrým bránením Luana. Šamaj / Jalakša prehrali 1:3 a porúčali sa do béčka. Horčiak / Dupej dostali do prvého kola dvojicu Souček / Barjaktarevič, ktorá na slovákov vybehla old schoolovým, veľmi aktívnym štýlom hry, kde lopta ohrozovala bránu z každej pozície. Jednoducho, Souček se s tím nepáral a razom bol stav 0:2 a 2:4 pre S / B. Slováci však nič nevzdávali, zabojovali a postupným získavaním prevahy dokázali tento zápas vyrovnať a v poslednom legu jasne dominovali so skóre 5:0 a celkovo 3:2 na legy. Na ceste do semifinále pravej strany si Denis s Luanom poradili s nasledovnými dvojicami: Štefl / Štork, Křepela / Stehlík, Poda / Todorov. Z týchto zápasov bol najzaujímavejší hlavne ten proti českému viacnásobnému majstrovi ČR Láďovi Křepelovi s Michalom Stehlíkom, kde bolo zaujímavé vidieť, ako Luan dokázal svojím umným chytaním sťahovačky Láďu prinútiť hrať snake. Zápas skončil prekvapivo jasným výsledkom v prospech slovenských mladíkov 3:0. Dupej / Horčiak si cestu do semifinále v ďalších zápasoch prehrýzli cez: Suchomela / Kreisler, Kraus / Scherer a favoriti na titul: Brabenec / Kovařík. Proti posledne menovanej dvojici sa slováci ujali vedenia 2:0 na legy ale češi zabojovali a zlepšenou hrou hlavne na prechode Kovaříka sa dostali naspäť do zápasu a vyrovnali na 2:2. V rozhodujúcom piatom legu však Dupej s Horčiakom znovu pridali a vyhrali leg v pomere 5:2 a celkovo zápas 3:2.

Druhou stranou pavúka sa do finále dostala zohratá a favorizovaná dvojica Eger / Douša, ktorá čakala ako sa skončí slovenské semifinále. Liček / Dinh Dang vyhrávali proti Dupej / Horčiak už 2:0 na legy, ale tí sa vzchopili a vyrovnali na 2:2. Piaty leg ale lepšie zvládli mladíci a putovali do finále, kde dostali výprask 0:3 od Egera s Doušom.

Dupej s Horčiakom v zápase o lepšie ako 5. miesto nedokázali zopakovať výkony z prvých zápasov a tak im stopku vystavila skúsená dvojica Zavoral / Mádle – 1:3. O lepšie ako 3. miesto zabojovali prekvapenie turnaja Volek / Bartoška (prehrali v semifinále áčka proti Eger / Douša a v béčku vyradili Brabenca s Kovaříkom a Zavorala s Mádlem) proti Ličekovi s Dinh Dangom, no na mladíkov im už nestačili sily. Luan s Denisom sa dostali znovu do finále a chceli odčiniť debakel z finále áčka. Eger / Douša v prvom zápase mali navrch, no slováci príkladne bojovali a za stavu 4:4 v piatom legu prvého zápasu dokázali práve oni ukončiť gólovo zápas. Druhý match začali lepšie bardejovčania a viedli 2:1 na legy.. ani to im však nestačilo, Eger s Doušom ukázali svoje kvality, ich zohranosť a spoločné skúsenosti z viacerých odohraných turnajov urobili svoje a tak sa Slováci museli po prehre 2:3 v druhom zápase uspokojiť s druhým miestom. Chýbalo len máličko a mali by sme slovenských majstrov ČR v dvojiciach pre rok 2013. Snáď to o rok vyjde. Denis medzitým stihol vyhrať juniorské jedničky, keď si vo finále poradil s Adamom Placrom.

Horciak DupejMajstrovstva Českej republiky 2013

V sobotu sa hrala aj novinka: turnaj legiend. Do neho sa mohli prihlásiť hráči, ktorí hrali turnaje alebo ligu v ČR pred desiatimi rokmi. Slováci mali dvoch zástupcov v tejto disciplíne. Pavol Šamaj sa dohodol s Petrom Plasgurom a Jozef Horčiak s Vítězslavom Stránským. Hralo sa s bielymi loptičkami, ktorých ovládanie sa blížilo k hodnote 0, nesmel sa hrať snake, čiže celý turnaj bol skôr milým oživením majstrovstiev, zaspomínaním na staré časy a starých súperov. Vyhrala dvojica Křepela / Mlejnek pred Eger / Čuřík. Tretie miesto obsadil Šamaj s Plasgurom, na solídnom piatom skončil Horčiak so Stránským. Ich zápas o lepšie ako 5. miesto proti následným víťazom bola skoro poriadna dráma, keď od stavu 1:7 v neprospech H / S v legu hranom do 8 začali H / S otáčať a zastavili sa na skóre 6. Dovolím si tvrdiť, že ak by vyrovnali na 7:7, dokonali by obrat.

Nedeľa – 7. apríla 2013

V nedeľu bol vrchol dňa turnaj jednotlivcov, ktorý sa odohrával v komornej atmosfére, kde pri troche srandy sa dá povedať, že skoro bolo viac stolov ako zápasov v prvom kole. Stolov bolo 20 a jednotlivcov 50. Hodnotenie slovákov a celkovo celého turnaja jednotlivcov nestojí ani za tých pár písmen. Najlepšie skončil 13. Luan Dinh Dang. Vyhral to Petr Plasgura pred veľmi dobre hrajúcim Tomášom Džurdženíkom. Tretí bol Jan Burianec. Hlavní favoriti na bedňu v ten deň jednoducho nemali a to v štartovom poli boli Kovařík, Liček, Křepela, Douša.

Slováci si zahrali zo srandy aj mixy, Luan s Alenou Le Puil to dotiahli na 9. miesto. Vyhrali to Douša s Maratovou pred Kreislerom s Klímovou. Denis si pinkol aj juniorské dvojice s Lukášom Hladíkom ale ich nezohratosť vyústila v 3. miesto zo 4 prihlásených dvojíc, čiže v podstate boli predposlední. Lepšie však ako poslední. Vyhrali Placr s Krhutom pred Luskovou s Pavelkom.

Plní dojmov, relatívne spokojní s umiestneniami sa všetci slováci vracali v nedeľu naspäť do svojej domoviny a nechali Českú Republiku v odrazoch spätných zrkadiel áut alebo autobusov. Verím, že o rok tam budeme zas ako na koni, ako na tom koni na Václavskom námestí. Teda, aspoň niektorí z nás, nech to nemajú v tej Praze tak lehké.

Report z Majstrovstiev ČR na foosball.cz: KLIKNI TU

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *