Novinky

Žilinský pohár II. – 2012 / 2013

V Žilinskej prímestskej časti Brodno (severne, smerom na Čadcu) sa 4. mája 2013 odohral druhý diel Žilinského pohára v stolnom futbale. Turnaj bol organizovaný Foosballovou úniou Slovenska (FUS) a hralo sa na stoloch značky Rosengart.

Brodno, malá dedinka, žijúca si svojím vlastným životom, nachádza sa v samotnom srdci prírody. Kde človek pozrel, tam sa týčila husto zalesnená hora, v ktorej určite nachádza úkryt divá zver a na chvíľu som aj uvažoval, či sa radšej nevydám do lesa na hríby, namiesto dňa stráveného za futbalovým stolom.

Stredná krčma v Brodne disponuje priestrannou miestnosťou (niečo ako kultúrna sála, kde sa môžu usporadúvať svadby, bály, koncerty, diskotéky a iné kultúrne, či nekultúrne udalosti), do ktorej sa s prehľadom zmestilo 6 hracích stolov a množstvo ľudí, vrátane DJ-a, ktorého musím pochváliť za to, že celý deň dával pozor, kedy niekto za organizátorským stolíkom zdvihne megafón, aby on promptne v ten moment vypol hudbu a zapol ju až po vyhlásení zápasu.

Pochvalu si zaslúži aj samotný podnik Stredná krčma, kde bola pripravená milá pozornosť pre prihlásených hráčov v podobe papierového kupóniku, ktorý sa za barom dal vymeniť za varenú klobásku na papierovej tácke s horčicou a dvoma kúskami chleba. Ale poďme k samotnému dianiu za foosballovými stolmi.

Zilinský pohar - trofeje

Milo prekvapila početná účasť hráčov prakticky z celého Slovenska, samozrejme, najväčšie zastúpenie mali hráči zo Žiliny a okolia. Okrem organizátorov z Bratislavy / Leopoldova sa prišli ukázať hráči z Prievidze, jedno zastúpenie mali aj Košice a aj foosball city Bardejov vyslal svojho veľvyslanca. Celkovo sa do losovaných dvojíc PRO / AM prihlásilo 17 dvojíc, do amatérskych dvojíc sa prihlásilo 15 teamov a jednotlivcov si na záver trúflo zahrať 22 hráčov.

IMG_1463

Herný deň sa začal disciplínou PRO / AM losovaných dvojíc. Náhoda určila, že finalista ostatného Košického pohára, Peter Záborský spojil svoj osud s finalistom ostatného Slovenského pohára, Jozefom Bachratým – favoriti na víťazstvo boli teda papierovo jasní, avšak herne to tak jasné nebolo, nakoľko obaja sú skôr obrancovia ako útočníci. Tak ako aj každý ďalší turnaj, hral sa rovno pavúk, na 3 víťazné legy do 5 vpravo a na 2 víťazné legy do 5 vľavo (od určitého miesta v béčku sa hralo znovu na 3 do 5).

Cestu pravou stranou si razili teamy, ktoré boli zložené z hráčov vysoko postavených vo FUS rebríčku a bolo len otázkou času, kto koho vyradí. Zaťko / Marienka prehrali s dvojicou Dupej / Kňazovič a v semifinále si D / K poradili s favorizovanou dvojicou Záborský / Bachratý. Keďže vrchnou časťou pavúka sa predieral úspešne Horčiak s Balgovou, onedlho tu bolo finále áčka, kde Dupej / Kňazovič dokázali poslať do finále béčka spomínaného Horčiaka s Balgovou po tesnom priebehu. Tí sa vrátili do celkového finále po výhre nad Záborským s Bachratým, ale na najvyšší stupeň nedosiahli, keď si Dupej s Kňazovičom ustrážili hneď prvý zápas, nedopustili drámu a zaslúžene vyhrali turnaj bez jedinej prehry. Bolo to ale hlavne vďaka tomu, že Erik Kňazovič nemal problém počúvať pokyny skúsenejšieho Ivana Dupeja a úspešne ich aplikovať pri chytaní, plus bol veľmi nebezpečný so svojou streľbou z obrany a neraz tam vypustil raketu do súperovej brány.

Balgova, Horčiak, Dupej, Kňazovič

Amatérske dvojice mohli hrať iba hráči mimo top 50 FUS open rebríčka a tento turnaj mal aj jasného favorita v podaní Prievidzskej dvojice Pánisová / Pipíška, ktorí to bez väčších problémov vyhrali. Druhé miesto vybojovali Sedliak s Králikom a bronz ostal pre Šupeja s Balgovou, ktorá v ten deň stála už druhý krát na pomyselnej bedni a odniesla si 2 reálne trofeje a nejaké tie finančné odmeny.

IMG_1465

Záverečná disciplína dňa boli jednotlivci, kde si 22 hráčov vyskúšalo ako je to ovládať 4 tyče dvomi rukami. Nad očakávanie to išlo Luciánovi Zaťkovi, ktorý si vyšliapol v semifinále áčka na Ivana Dupeja, ktorý mu za celý zápas nedal zo zadu ani jeden jediný gól, čo bol hlavný kameň úrazu jeho prehry, i keď aj napriek tomu “hendikepu” dokázal v piatom legu vstať z popola, vyrovnať leg z 1:4 na 4:4, ale Zaťko bol v ten deň na neprekonanie a dotiahol drámu do víťazného konca v jeho prospech. V rovnakom čase v semifinále hornej časti pavúka tiež prekvapivo prehral favorizovaný Jozef Horčiak s rok nehrajúcim Miroslavom Pipíškom. Zaťko svojmu kamarátovi Pipíškovi vo finále áčka nedal šancu a v celkovom finále vyčkával, kto sa to pokúsi mu zobrať takmer istý trumf. Nebol to Dupej, ktorý nemal v jednotlivcoch svoj deň a prehral o lepšie ako štvrté miesto s Horčiakom. Pipíška po druhý krát v krátkej chvíli nedokázal poraziť Horčiaka a ten zas vo finále nestačil na v ten deň neporaziteľného Luca Zaťka. Najlepšie sa z domácich umiestnil na piatom mieste Richard Líška.

Bachratý, Záborský

Pre žilinských hráčov to bol určite veľmi príjemne strávený deň. Niečomu z foosballovej abecedy sa určite mnohí priučili, veď aj bolo od koho. Ďakujeme organizátorom, miestnym zanietencom, ktorí zabezpečili pekný priestor, niečo pod zub, DJ-ovi .. všetkým, bez ktorých by tento turnaj nemohol byť zrealizovaný. A hlavne hráčom, že boli ochotní prísť a svojou účasťou potvrdili, že majú radi tento šport a chcú sa zlepšovať a foosballovo rásť.

IMG_1485

Najbližšie nás čaká finále ligy a neskôr vrchol sezóny – Majstrovstvá Slovenska 2013.

Výsledky:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *