Novinky

Jeden kraj vládne všetkým – 8. Majstrovstvá Slovenska krajov

Od roku 2006 sa každý rok vo štvrtok, deň pred Majstrovstvami Slovenska, konajú Majstrovstvá Slovenska krajov.

Je to tímová súťaž, ktorú hrajú proti sebe jednotlivé kraje Slovenska podľa územného členenia (Bratislava, Trnava, Trenčín, Nitra, Žilina, Banská Bystrica, Košice, Prešov). V každom tíme môže byť maximálne desať rôznych hráčov, z toho sú siedmi muži a tri ženy. Do jednotlivých stretnutí však môže zasiahnuť maximálne osem hráčov, šesť mužov a dve ženy, čiže jeden muž a jedna žena ostávajú v zálohe ako náhradníci. Keďže je krajov osem, tak je systém turnaja každý rok rovnaký a pozostáva z rozohratia sa vo dvoch skupinách, rozdelených, ak sa dá, po rovnakom množstve tímov. Následne sa hrá jednostranný (single KO) pavúk, kde už ide do tuhého a na celkové víťazstvo treba vyhrať maximálne tri a minimálne dva zápasy – záleží to od toho, či má daný tím voľné prvé kolo a hrá rovno semifinále alebo nie. Víťazné tímy zo semifinále hrajú vo finále o titul Majstra Slovenska krajov pre daný rok a porazené semifinálové tímy hrajú zápas o to, komu sa budú hompáľať na krku bronzové medaile.

Pre podrobný systém hry a komplet informácie o tohtoročných MSR krajov si kliknite tu.

Genéza názvu súťaže

Samotný názov súťaže v podobe v akej ju poznáme teraz nie je pôvodný názov.

Prehľad akými rôznymi názvami súťaž krajských družstiev prešla:

2006 – Slovenský pohár družstiev

2007 – 2009 – Majstrovstvá Slovenska družstiev

2010 – 2013 – Majstrovstvá Slovenska krajov

Absentéri

Plný počet ôsmich tímov bol iba na prvom ročníku v 2006 v Maduniciach, odvtedy až po rok 2012, vždy minimálne dva tímy z rôznych dôvodov chýbali. Najväčší absentéri sú kraje Nitriansky a Žilinský, a to s iba dvoma účasťami zo siedmich. Nitra sa zúčastnila na prvých dvoch ročníkoch, kde po prekvapivom druhom mieste z premiérových MSR krajov z roku 2006 (vtedy ešte pod názvom Slovenský pohár družstiev) nedokázala o rok neskôr zahrať takmer vôbec nič a skončila na delenom poslednom 5. až 8. mieste. Odvtedy sa Nitrianska reprezentácia nevie dať dokopy a inak tomu nebude ani tento rok, čiže Nitra bude chýbať v tejto prestížnej súťaži už šiesty rok po sebe. Podobný prípad je Žilina. Po prvom neúspešnom ročníku (delené posledné 5. – 8. miesto) v zostave s hviezdnym Pavlom Kováčikom a jeho kamarátmi z Turzovky, Jánom Kvičalom a Patrikom Dičkom sa už nevedel tento kraj dať dokopy dlhých šesť rokov, aby v roku 2012 prišla do Bratislavy bojovať nová generácia žilinských foosballistov. Podľa informácii zo Žilinského tábora, väčšina hráčov, ktorí boli ochotní reprezentovať, idú práve v deň konania sa MSR krajov na koncert britskej heavy metalovej legendy Iron Maiden, ktorá sa predstaví slovenským fanúšikom v Piešťanoch v rámci festivalu Topfest. Informácie o príčinách neúčasti z Nitrianskeho tábora neprišli, nakoľko Nitriansky tábor už roky neexistuje a foosball na profesionálnej úrovni v Nitre už dávnejšie zanikol, a tak najjagavejšia hviezda, odchovanec Nitrianskeho foosballu – Martin Jalakša oblieka už roky dres Bratislavy, keďže sa v hlavnom meste zdržiava. Po jednej absencii si pripísali tímy Trnavy (2007), Trenčína (2008), Prešova (2010) a Košíc (2012). Uznanie a pomyselnú jednotku z dochádzky si zaslúžia kraje Bratislavský a Banskobystrický, ktoré sa neuliali ani jeden jediný raz a už sedem rokov vzorne dochádzajú na turnaj krajov.

Ženský mýtus – zbortený po 6tich rokoch..

Už od samotného začiatku a vlastne rok za rokom sa potvrdzovalo, že ktoré kraje mali ženy v najlepšej forme, tak to dotiahli ako tím ďaleko a v podstate vďaka tomu vyhrávali celú súťaž. Na víťazstvo v stretnutí dvoch tímov treba vyhrať 5 zápasov z maximálne deväť hraných. Ženy hrajú jeden zápas jednotlivcov a jeden zápas dvojíc. Tímy, ktoré mali v danej sezóne kvalitne hrajúce dámy, mali tak prakticky dve výhry vo vrecku a pánom stačilo uhrať zo zvyšných sedem zápasov už iba tri víťazstvá. To sa v tímoch ako Prešov, Košice, Bratislava, Banská Bystrica (každý z týchto tímov mal nejakú éru, keď práve ich dámy boli v tom čase najlepšie) dalo pánom veľmi ľahko dosiahnuť, nakoľko mužská časť týchto tímov zvyčajne v jednotlivcoch aspoň jeden bodík pridala a vo dvojiciach to už borci vždy nejako doklepali. Avšak, v roku 2011 začala mať táto teória o významnosti ženských dvoch bodov, a teda o nenahraditeľnosti žien v tíme pre celkový konečný úspech, menšie trhliny. Prešovský kraj a taktiež Košický kraj nedokázali do zostavy zapracovať ženy a aj napriek tomu, že do každého zápasu vstupovali oba kraje v podstate s hendikepom 0:2 (ak hral tím, ktorý nemal ženy proti tímu, ktorý ženy mal, automaticky získaval dve výhry tím so ženami), dokázali obe družstvá vyhrať obidva zápasy vo svojich skupinách! V pavúku ale obidva tímy priamym postupom do semifinále spečatili svoj osud tým, že ich tímy, ktoré sa rozbehli v prvom kole prevalcovali v jednotlivcoch a nakoniec si to rozdali o tretie miesto, ktoré vyhrali Košice. Teóriu, a teraz už môžeme povedať, že doslova “mýtus”, postavenú na hlinených nohách totálne zbortili hráči Prešovského kraja, ktorí v roku 2012 dokázali vyhrať celú súťaž bez pričinenia ženskej ruky. Je síce pravda, že Košice sa v tom roku na súťaži neobjavili, ale to nie je problém Prešova, že sa im nepodarilo dať dokopy a nikde nie je napísané, že by Prešov neprevalcoval bez žien aj Košice – to sú už teraz len špekulácie a dohady. Každopádne, kým Prešov s Košicami v roku 2011 “ženský mýtus” jemne, ale za to kvalitne prefackali z oboch strán, tak Prešov “mu” zasadil v roku 2012 poriadny direkt, ktorý znamenal K.O. a natrvalo “ho” pochoval.

8. ročník – rok 2013

A ako to všetko dopadne v roku 2013? Tu sú naše tipy na konečné umiestnenie.

5. – 8. – Trnava, Banská Bystrica
Trnava
– história umiestnení tohto kraja hovorí jasnou rečou – vždy (6x) sa umiestnili na delenom poslednom 5. – 8. mieste a ani tohto roku sa neočakáva od ich výberu, že by prekročili prah prvého kola. Jediná možnosť ako to urobiť, je vyhrať svoju skupinu, ale nech kombinujem akokoľvek, tak neočakávam, že dokážu vyhrať obidva zápasy vo svojej skupine, čo by im zaistilo priamy postup do semifinále, a tým pádom lepšie ako 5. miesto.

Banská Bystrica – družstvo, ktoré celú svoju dobu stavalo hlavne na výborných výkonoch svojich žien sa aj napriek tomu iba raz dokázalo dostať do finále (neuspeli proti Bratislave v roku 2011). Tri krát prehrali súboj o bronz, dva krát ho vyhrali a raz skončili piati. Nie je dôvod, prečo by nemohli aj teraz skončiť na piatom mieste, zvlášť, keď majú istotu, že v ich skupine bude hrať team Prešova (bez žien) a je dosť možné (50:50 – rozhodne náhodný los pred začiatkom turnaja), že sa v tejto vyberanej spoločnosti ocitnú aj Košice. V tomto prípade si dovolím tvrdiť, že Banská Bystrica z prvého miesta skupiny rovno do semifinále pavúka nepôjde, a teda by v prvom kole narazila na niekoho z trojice BA, TN a TT, kde hlavne s prvými dvoma môže úplne reálne prehrať. Teda preto ten tip – 5. miesto pre Banskú Bystricu.

4. Trenčín
Trenčín
– po dlhé roky v pozícii outsidera turnaja, v minulom roku sa ukázali ako prekvapenie, keď prvý krát TN reprezentácia zdvihla nad hlavu trofej za tretie miesto a na krku sa im rozhompáľali bronzové medaile. V súboji o bronz si poradili s Banskou Bystricou. Tohto roku na rozdiel od minulého, príde svoje svaly ukázať Košický výber, a tak aj keby sa sympatický tím Trenčína dostal do semifinále, myslím si, že na finále to tohto roku ešte nebude a ani ten bronz nevidím nejako ružovo – nechajme sa prekvapiť, možno budeme otvárať oči.

3. Bratislava
Bratislava – skúsený tím (Jalakša, Vovčík, Kučera) okolo dlhoročného kapitána Jozefa Horčiaka, výrazne v posledných rokoch omladený o hráčov ako Paskalev, Tehlár alebo Bais. Nové tváre v družstve sú aj na ženských pozíciách – Balgová, Lopošová. Kým v minulosti sa BA team spoliehal na ženy, tak teraz sa očakáva, že budú ľahkým sústom pre ostrieľané ženy z iných tímov. To je očakávanie, ale realita môže byť iná, nakoľko už neraz aj favorit v tejto súťaži pod ťarchou zodpovednosti nedokázal svoje roztrasené kolená udržať pokope a nezískal bodík, ktorý sa od neho čakal. Bratislavské ženy teda určite netreba odpisovať, no každý bodík od nich, bude dar z nebies a chlapi by sa na tie bodíky v žiadnom prípade spoliehať nemali. Zo 7-mich účastí dokázal BA tím vyhrať 2x a 4x vo finále neuspel. Naposledy to bolo minulého roku proti PO, ktorý ani ženy nemal. S príchodom Košíc sa pomyselne tohto roku uzamyká vstup do finále pre Bratislavu, ale na tretie miesto by to stačiť malo.

2. Košice
Košice
– minulý rok sa hráči z druhého najväčšieho mesta nevedeli dať dokopy, tohto roku vyrukujú v Bratislavskom Elame s asi najsilnejšou zostavou, aká sa dala postaviť. Čo meno, to úspech a pojem. Prečo potom tipujeme druhé miesto? Lebo Tažík, Trnka, Nastišín, Dzurovčín a Horváthová hrávajú veľmi málo na to, aby aj v prípade, že sa dostanú do finále (a to už nech bude v tom finále hocikto, nemusí byť práve Prešov), mohli reálne pomýšľať na víťazstvo. Klobušník, Čorba a Čertický to sami neutiahú a stačí že sa zvyšní nechytia a je po zápase. Tréning a turnajovú prax neoklameš, a to je hlavný dôvod, prečo ich radíme na druhé miesto. I keď, motyka môže samozrejme vystreliť a Košice si môžu odniesť domov zlato… ale tak isto sa im môže stať, že ostanú bez medailí. Ešte raz opakujem, KE stavili na veľké mená nedávnej minulosti namiesto hráčov, ktorí to u nich aj reálne hrajú a takéto veci nezvyknú končiť happyendom. Nič to nemení na fakte, že od Košíc sa z úcty k minulým výsledkom čaká minimálne finále – keďže je to tím s najvyšším počtom celkových víťazstiev – slávna éra 2008 – 2009 – 2010 sa už ale skončila, no nikdy nie je neskoro začať novú zlatú éru. Bude to tohto roku ?

1. Prešov
Prešov
– v podstate to je už dlhé roky iba Bardejov – perla horného Šariša. Bardejov – foosball city. Prečo radíme na prvé miesto Bardejov, aj keď vieme, že nebudú mať ženy ? No preto, lebo to minulý rok dokázali vyhrať aj bez nich. Preto, lebo v TOP 20 FUS Open rebríčka je 10 hráčov práve z Bardejova, lebo v súboji jednotlivcov môže málo ktorý tím postaviť tak výsledkovo a herne vyspelých a vyrovnaných hráčov ako Bardejov, lebo v dvojiciach je to to isté ako s jednotlivcami, lebo na rozdiel od iných krajov sú hráči Bardejova veľkí kamaráti aj mimo foosballových stolov a divili by ste sa, ale má to vplyv aj na hru samotnú, lebo Bardejovskí hráči celý rok dokazujú na turnajoch, že patria medzi najlepších, lebo so zostavou Liček, Kuchta, Dupej, Dinh Dang, Minár, Mačejovský a Chmurovič ich ani na iné ako prvé miesto tipovať nejde, lebo Bardejov má dlhoročne foosballovo najvyspelejšiu mládež na Slovensku, lebo kým vy čítate tieto riadky.. tak Bardejov trénuje a pracuje na tom, aby sa vám herne ešte viac vzďaľoval …

Všetko sú to samozrejme len špekulácie a poradie môže byť úplne iné. Veď napríklad aj jeden z najväčších favoritov na tohtoročnom Wimbledone, Rafael Nadal, vypadol v prvom kole. Prví budú poslední a poslední budú prví.. ale ak by sme sa mali držať papierových a výsledkových predpokladov, tak by sa to ináč ani natipovať nedalo. Papiere a ani predošlé výsledky ešte nikomu nič nevyhrali a teda si do štvrtkového večera počkáme ako sa to celé skonči. Rozhoduje sa predsa za stolmi a nie za PC. Foosballu zdar!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *